Leaders of Opposition in Rajasthan Assembly

Leaders of Opposition List in Rajasthan Assembly (Vidhan Sabha):

  • Jaswant Singh
    • (29-03-1952  to  09-04-1956)
  • Tan Singh
    • (03-12-1956  to  31-03-1957)
  • Narendra Singh
    • (24-04-1957  to  01-03-1962)
  • Maharawal Laxman Singh
    • (13-03-1962  to  28-02-1967,
    • 03-05-1967  to  15-03-1972,
    • 20-03-1972  to  30-04-1977,
    • 24-09-1979  to  11-10-1979)  
  • Parasram Maderna
    • (18-07-1977  to  13-11-1978,
    • 16-02-1979  to  29-08-1979,
    • 31-12-1993  to  30-11-1998)
  • Ram Narain Choudhary
    • (13-11-1978  to  15-02-1979)
  • Bhairon Singh Shekhawat
    • (15-07-1980  to  09-03-1985,
    • 28-03-1985  to  30-12-1989,
    • 08-01-1999   to   18-08-2002 )  
  • Kedar Nath Sharma
    • (28-12-1989  to  01-03-1990)
  • Haridev Joshi
    • (19-03-1990  to  15-12-1992)
  • Gulab Chand Kataria
    • (24-08-2002   to   04-12-2003)
    • (21-02-2013   to   09-12-2013)
  • Dr. Bulaki Das Kalla
    • (16-01-2004   to   26-01-2006)
  • Ram Narayan Choudhary
    • [27-01-2006  to  16-10-2007]
  • Hema Ram Choudhary
    • (16.10.2007 to 10.12.2008)
  • Smt. Vasundhara Raje
    • (02.01.2009 to 25.02.2010,
    • 09.03.2011 to 20.02.2013)
  • Rameshwar Lal Dudi
    • (23.01.2014 to till today)